• Çalışma Saati: Hafta içi : 08:00 - 19:00
  • Telefon Numaramız : 0850 840 82 69

Çinko Hurda Alımı

Ankara Hurdacı Firması

Çinko hurda alımı her zaman  son derece önemli bir iştir. Çinko mavimsi beyaz bir renge sahip metal grubundan bir elementtir. Aktif bir elementtir. Doğada serbest olarak bulunmaz. Çinko elementi kuru havadan etkilenmez. Nemli olan havada iyice oksitlenmesine engel olan ince koruyucu bir bikarbonat tabakasıyla kaplanır. Sıcakta su buharını ayrıştırıcı özelliği vardır. Kaynama sıcaklığı düşüktür. dökülmüş hali sert ve kırılgandır.

Çinko Hurda Alımı Hakkında

Çinko oda sıcaklığında katı halde olan bir elementtir. Erime sıcaklığı düşüktür.  Halk arasında sahte gümüş olarak da adlandırılır. Bir çok metalle kolay bir şekilde alaşım elementi olarak kullanılır. Dünyada demir alüminyum ve bakırdan sonra gelir. Bu yüzden tekrar kazanılması çok önemlidir. Demir ve çeliğin aşınması ve kimyasal etkilere karşı  dayanıklılığının artmasında kullanılır. Ayrıca döküm sanayinde kullanılan özel alaşımlar ve pirinç alaşımların yapılmasında kullanılır. Çinko doğada serbest olarak bulunmadığından geri kazanımı çok önemlidir. Toz olarak bulunan çinkonun reaksiyona girme olasılığı yüksektir. Ancak bu şekilde yanıcı olmaz. Normal sıcaklıktaki havalarda yüzeyi üstünde koruyucu bir tabaka üretir. Ve bu şekilde halojenlere karşı bile dayanıklı hale gelir.

Kullanım Alanları

Çinkonun kullanım alanları çok geniştir. Hemen her alanda çinkonun kullanıldığını görmek mümkündür. Çinko döküm sanayinde diğer metallerle alaşım yapılmasında kullanıulır. Otomotiv sektöründe döküm kalıplarında ve elektrik kalıplarında kullanılır. Pillerin gövdeleri çinkodan yapılır. Reçetesiz olarak satılan bazı kremlerin içeriğinde bulunur. Bu kremlerin içindeki çinko sayesinde cildin su kaybı en aza iner. Çinko klorür deodorantlarda ve ahşap koruyucu olarak kullanılır. Çinko sülfür karanlıkta parlama özelliğine sahiptir. Bu şekilde bazı saatlerin kadranlarında kullanılmaktadır. Çinko oksit yazın güneş kışın da   soğuk yanıklarına karşı koruma özelliğine sahiptir. Çinko günlük olarak kullanılan bir çok vitamin ve mineralin bileşeni olarak içriğinde bulunur. Çinko metil bir çok maddenin sentezi sırasında kullanılır. Çinko hayvanların beslenmesinde de kullanılır. Çinko oksit yer kaplaması sabun yapımı ve tekstil ürünlerinde kullanılır. Ayrıca plastik yapımında da kullanılır. Çinko günlük yaşantımızda birçok yerde tamamlayıcı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çinko Hurda Alımı

Bu Web Sitesi Kiralıktır

01
02
03